Jesteś tutaj: Blog / Na czym polega renowacja nagrobków z lastryko?

Na czym polega renowacja nagrobków z lastryko?

Wejdźmy dziś na cmentarz.Rozejrzyjmy się.Gdzie nie wejdziemy, gdzie nie spojrzymy, w zasięgu naszego wzroku znajdzie się szary nagrobek. Ten szary lub szaro-zielony podniszczony już pomnik z lastryko kiedyś taki nie był.Pewnym jest,że gdy ten grób powstawał płyty lśniły się, a jasny kolor przyciągał wzrok. 

Czy dziś można otrzymać taki efekt bez stawiania nowego pomnika ? Można.

    Lastryko  to beton utworzony z mieszaniny wody, cementu i grysu, tworzący charakterystyczną drobną mozaikę imitującą granit.Pod wpływem warunków atmosferycznych, wiatru,wody i mrozu - niszczeje. Lastryko jest materiałem porowatym, łatwo osiadają się na nim zanieczyszenia i łatwo nasiąka wodą lub plamami z wosku czy steryny.Jeśli do corocznego czyszczenia np.przed Świętem Zmarłych użyjemy szczotki drucianej, po kilku zabiegach wydrapiemy cement łączacy poszczególne kawałki grysu.Utworzą się na płycie nowe wgłębienia i jeszcze bardziej nierówna powierzchnia.Spowoduje to szybszą erozję nagrobka,a nasza mozolna praca okaże się strzałem w stopę.

   Dzisiejsze technologie pozwalają na maszynową renowację takich nagrobków na cmentarzu i w krótkim czasie. Zestaw agregatu prądotwórczego, profesjonalnej szlifierki do betonu oraz odkurzacza przemysłowego sprawdzają się idelanie do takich prac.Szlifierka z tarczą diamentową zdziera warstwę brudu, zanieczyszczeń nazbieranych przez lata i odbarwień których dostarczył czas.Płytę szlifujemy starannie, ruchami w każdym kierunku.Dzięki zastosowaniu coraz mniejszej granulacji kamienia szlifierskiego uzyskujemy coraz gładszą powierzchnię.Szlifowanie możemy uznać za skończone, gdy wszytkie zabrudzenia znikną, a nagrobek jest jednobarwny i gładki w dotyku w każdym miejscu.

    Po takim zabiegu warto zabezpieczyć nasz wyszlifowany pomnik preparatem chroniącym przed wilgocią, pleśnią i grzybami. Jeśli będziemy pielęgnować nasz nagrobek ,pozwoli to utrzymać jego świeży wygląd oraz dobrą kondycję przez kilkanaście lat.